Poradnik przed wyjazdem na Cypr

Wiem coś więcej, ponieważ na Cypr leciałem z Polski kilkaset razy. I sam postanowiłem sobie dla siebie napisać poradnik i naprawdę, zawsze przed wylotem czytam sobie, i uwierzcie mi, zawsze mi pomaga.

  1. Pamiętaj, abyś odprawił się minimum 5 godzin przed wylotem. Ja miałem taki problem, że zalogowałem się 3h przed wylotem i nie było już możliwości odprawić się, straciłem lot, zostałem niestety z niczym.

  2. Lecąc na Cypr, pamiętaj, aby być mimo wcześniej minimum 1,5 h jak nie ma bagażu, a jak nadajesz bagaż to 2h przed wylotem. Ja przyzwyczaiłem się do lotów na Kretę, i to mnie zmyliło, lecąc na Cypr to nie tylko kontrola graniczna związana z tym co wieziemy, i z czym wsiadamy do samolotu (nie wolno ostrych rzeczy, napoi powyżej 100 ml i żadnych kosmetyków powyżej tej pojemności, a także niebezpiecznych rzeczy). To właśnie na Cypr musimy się odprawić z dokumentami, ponieważ wyjazd jest poza Schengen. I tu zaskoczenie kolejka na 40 minut, i niestety samolot mi odleciał…

  3. Odprawa już do samolotu organizowana przez linię lotniczą, wpisałem dane paszportu, a zostawiłem go w domu, i oczywiście osoba kontrolująca zarzuciła mi to, i zostałem odsunięty od lotu linii Wizzair, niestety nie ma możliwości zmiany w panelu po odprawie dokumentu tożsamości, bilet przepadł…

  4. Bagaż nadawany na Cypr??? Jeśli lecicie nawet na 2 tygodnie, to naprawdę bagaż nadawany jest zbyteczny, tu na Cyprze jest ciepło, więc nie bierzcie żadnych ciepłych rzeczy, wystarczą, te, z którymi startujecie z Polski, pozostałe rzeczy to wszystko, co jest potrzebne do radości na Cyprze, czyli: kąpielówki, lekkie przewiewne koszulki, krótkie spodenki, ubiór dresowy do biegania, okulary przeciwsłoneczne kremy z ochroną UV. Na miejscu na Cyprze są sklepy, w których możecie kupić pastę do zębów, szczoteczkę i inne rzeczy codziennego użytku. Najważniejsze weźcie aparat, baterie, ładowarki i kable zasilające. Pamiętajcie, że na Cyprze gniazda zasilające są brytyjskie, więc konieczna jest przejściówka, którą można kupić w większości sklepów za 3 eur, czasem wystarczy coś ostrego włożyć do 3 otworu i można wtyczkę włożyć do gniazdka bez przejściówki.

  5. Fajnym rozwiązaniem oprócz bagażu tego należnego - małego plecaczka, warto mieć reklamówkę na ramię, do której możemy włożyć inne rzeczy potrzebne nam na Cyprze, a nie jest ona na tyle duża, że pracownicy linii ją kwestionują.
     

Na co warto zwrócić uwagę na lotnisku?

Lotniska w Polsce, ciekawostki


Katowice - na lotnisko najlepiej dojechać samochodem i zostawić go na parkingu, niekoniecznie przy lotnisku, parę kilometrów od lotniska jest wiele tanich parkingów

Kraków - na lotnisko najlepiej dojechać komunikacją miejską, samochodem nie warto, a tym bardziej nim parkować na lotnisku
 

Czy warto do Pafos?


Pafos położone jest na południowo-zachodnim wybrzeżu Cypru i jest położone wzdłuż wybrzeża, a także na wzgórzu. Jest to niewielkie miasteczko turystyczne z przylegającymi wioskami, które robią wrażenie ogromnego ośrodka turystycznego, z niepoliczalną ilością rezydencji, willi i apartamentów. Co ciekawe rozwój Pafos nastąpił w latach 70-tych i był związany z ogromnym ruchem turystycznym, który przyczynił się do tak ogromengo rozwoju, że z typowej wioski rybackiej stała się potężną miejscowością turystyczną. Jednocześnie Pafos ma wiele zabytków i atrakcyjnych plaży, na południe od portu w Pafos.

 

Czy warto do Larnaki?

Do Larnaki latają tanie linie lotnicze Wizzair. Zimą zwykle loty są najtańsze. Wówczas zwykle śpimy w Larnace. W Ayia Napa prawie wszystko zamknięte, ale warto tam pojechać, a nawet tam spać, lub w Paralimini.