Pafos Cypr

Odwiedzając Cypr poraz pierwszy, zwykle na kilka dni, zwiedzanie wyspy warto rozpocząć od turystycznego kurortu Pafos. Jest to typowa turystyczna miejscowość z bardzo dobrą infrastrukturą hotelową, wieloma willami i rezydencjami, a także wynajmowanymi apartamentami, a także wieloma restauracjami i barami. Stare miasto Pafos (Old Paphos) znajduje się na wzgórzu i jest oddalone od wybrzeża około 2 km. Ze wzgórza rozpościera się piękny widok na wybrzeże i morze.  Znajduje się tutaj również mnóstwo zabytków, dzięki którym Pafos zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego UNESCO.
Pafos położone jest na południowo-zachodnim wybrzeżu Cypru i jest położone wzdłuż wybrzeża, a także na wzgórzu. Jest to niewielkie miasteczko turystyczne z przylegającymi wioskami, które robią wrażenie ogromnego ośrodka turystycznego, z niepoliczalną ilością rezydencji, willi i apartamentów. Co ciekawe rozwój Pafos nastąpił w latach 70-tych i był związany z ogromnym ruchem turystycznym, który przyczynił się do tak ogromengo rozwoju, że z typowej wioski rybackiej stała się potężną miejscowością turystyczną. Jednocześnie Pafos ma wiele zabytków i atrakcyjnych plaży, na południe od portu w Pafos: 
  • plaża miejska (Municipal Baths Beach), położona w samym sercu turystycznej części Kato Pafos - przy głównej drodze Alei Poseidonos - to 100-metrowa Plaża Łaźni Miejskich łączy w sobie eleganckie drewniane tarasy z piaszczystymi odcinkami, a także dostępem do niektórych największych atrakcji w okolicy. To w większości skalista plaża z drewnianymi tarasami z leżakami, parasolami, przebieralniami, prysznicami, w pobliżu portu,  w sezonie z ratownikami i pierwszą pomocą. Świetne miejsce do spędzania czasu, na orzeźwiającą kąpiel, często w towarzystwie lokalnych żółwi morskich, a następnie cypryjskiej kawy lub Frappé. Plaża Municiapl Baths jest popularnym miejscem rozrywki, na jej terenie odbywają się koncerty. W okolicy znajduje się również wiele restauracji, tawern rybnych, kawiarni, barów, kiosków, sklepów spożywczych i miejsc zakwaterowania. Plaża miejska w Pafos, zwana także plażą Kato Pafos, biegnie wzdłuż całego pasa od portu aż do Yeroskipou. Większość plaż na tym pasie należy do różnych hoteli wzdłuż tej drogi. Istnieje jednak strefa publiczna o nazwie „Ta Bania” po grecku, co oznacza łazienki - Municipal Baths Beach. Plaża Kato Pafos nie ma piasku, a woda jest bardzo głęboka, ponieważ jest wiele skał. Ta plaża jest przeznaczona tylko dla doświadczonych pływaków, ponieważ często występują tu fale. Jest tu  pomost, z którego pływacy mogą skakać, oraz drabina do wejścia do wody. Plaża jest doskonałą bazą wypadową do zwiedzania niektórych z najsłynniejszych atrakcji w okolicy, w tym średniowiecznego zamku i jego malowniczego portu, które znajdują się zaledwie 300 metrów od plaży. W pobliżu znajdują się również mozaiki Pafos i stanowisko archeologiczne Grobowców Królewskich. Dostęp jest łatwy pieszo, rowerem, autobusem lub samochodem, z dostępnym parkingiem. Dostęp dla osób niepełnosprawnych jest również dostępny.
    Współrzędne GPS: szer.: 34,75562 dł.: 32.416036
  • Plaża Alykes (niebieska flaga). To wspaniała plaża w sercu turystycznej dzielnicy Pafos (Paphos), zwanej  Kato Pafos. 200-metrowe wybrzeże Alykes szczyci się głębokimi złotymi piaskami, spokojną, czystą wodą morską i obfitą zielenią. Udogodnienia na plaży obejmują toalety, przebieralnie, leżaki, parasole, kosze na śmieci i sporty wodne. W okolicy znajduje się również wiele restauracji, tawern rybnych, kawiarni, barów, kiosków, sklepów spożywczych i noclegów. Od kwietnia do października na plaży stacjonują ratownicy ze sprzętem ratunkowym i służbą pierwszej pomocy. Plaża jest doskonałą bazą wypadową do odkrywania niektórych z najsłynniejszych atrakcji w okolicy, w tym średniowiecznego zamku i jego malowniczego portu, mozaiki Pafos i stanowiska archeologicznego Grobowców Królewskich. Dostęp jest łatwy pieszo, rowerem, autobusem lub samochodem, z dostępnym parkingiem i przystankiem autobusowym znajdującym się w pobliżu.
    Współrzędne GPS: Szerokość: 34.75443 Długość: 32.41775.
  • plaża Mouttes
  • plaża Kotsia
Na północ od portu w Pafos znajduje się również wiele plaży:
  • Coral Bay.  
W czasach rzymskiego panowania Patos było stolicą wyspy. Uważa się, że w okolicach miasta urodziła się grecka bogini miłości i piękna Afrodyta. Starożytny Pafos było znane w całym antycznym świecie właśnie jako główne centrum kultu tej bogini. Kurort dzieli się na dwie części Górny Pafos (Pano Pafos) i Nowy Pafos (Nea Pafos).Mówi się, że pierwszy został założony przez jednego z bohaterów wojny trojańskiej. W IV w. n.e. władze miasta podjęły decyzję o przeniesieniu miasta bliżej morza - tak powstał Nowy Pafos. Starsza część miasta funkcjonowała od tamtej pory tylko jako centrum kultowe bogini Afrodyty.

Miasteczka i wioski w regionie Pafos:
Kisonerga Cypr
Statos - Agios Fotios